تخریب بتن

تخریب بتن

تخریب بتن

 

تخریب بتن به عملیات جداسازی و حذف کنترل شده ی بتن گفته می شود. زیرا ممکن است سازه های بتنی در حین احداث و یا حتی در زمان بهره برداری نیازمند تخریب باشند. از آنجایی که در اکثریت پروژه های ساختمانی ممکن است اشتباهات اجرایی و یا تغییرات در نقشه های اجرایی رخ دهد در نتیجه در بیشتر پروژه های عمرانی نیز عملیات تخریب بتن رخ میدهد .

عملیات تخریب بتن می بایست به وسیله ی عوامل اجرایی با تجربه و حرفه ای انجام شود زیرا فرآیندی حساس و پر اهمیت است، در صورت رخ دادن هرگونه خطا یا اشتباه اجرایی و مهندسی خسارت های مالی و جانی جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت .

با توجه به رشد روزافزون صنعت ساخت و ساز و افزایش ساخت سازه های بتنی، تخریب بتن نیز روز به روز فزونی یافته است. تخریب بتن با توجه به نوع سازه ، دلیل تخریب و محیط اطراف سازه با روش های مختلفی انجام می‌شود.

در هر کدام از موارد فوق با توجه به حجم کار می بایست تمهیدات و ملاحظات لازم و کافی اندیشیده شود.

امروزه روش های متفاوتی جهت تخریب سازه های بتنی وجود دارد از جمله روش مکانیکی تخریب بتن.

 

جهت مشاوره رایگان و دریافت هزینه ی تخریب بتن  با مهندسین ابزارکده تماس  بگیرید 09126080038

 

تخریب بتن مسلح :

 با توجه به این موضوع که بتن مسلح در در اکثر سازه های عمرانی نقش پررنگی دارد تخریب بتن مسلح نیز می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد مانند تراکم آرماتور مدفون در بتن که نیازمند روش های تخریب مختص به خود است.

از مهم ترین تاثیرات مخرب هنگام تخریب بتن مسلح بر سازه ی بتنی می توان به از بین رفتن نظم و یکپارچگی سازه و وارد شدن آسیب جدی به سایر المان ها اشاره نمود.

 

انواع روش های تخریب بتن:

روش های مختلفی برای تخریب بتن وجود دارند. تخریب بتن در پروژه های مقاوم سازی در واقع اولین مرحله به حساب می آید.

 

- تخریب با کمک دستگاه های پنوماتیکی و هیدرولیکی:

به مته ای که برای تخریب سطوح مقاوم به‌کار می‌رود و بر روی بیل مکانیکی نصب می‌شود چکش هیدرولیکی یا پیکور می‌گویند. چکش هیدرولیکی (Hydraulic Excavator Hammer) همیشه به صورت لوازم جانبی برای ماشین آلات راه سازی از جمله بیل مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد. این چکش که در بعضی اوقات پیکور نیز نامیده می شود، توانایی تخریب بسیار بالایی را دارد تا جایی که هر گونه سنگ طبیعی و مصنوعی را تخریب می کند و همینطور در مصارف شهری مربوط به راه سازی، خیابان سازی، تعمیرات پیاده رو ها و خیابان، کارهای عمرانی و ساختمانی، تخریب ساختمان ها و سازه ها و خرد کردن بتن و آسفالت در ساختمان و شهرسازی و کندن زمین های سخت برای تعمیرات مسیرهای آب و فاضلاب و خطوط زیر زمینی برق و مخابرات کاربرد دارد.

 

جک هیدرولیکی

 

نحوه کار این محصول به این شکل است که، با فشار روغن هیدرولیکی که در پشت آن قرار دارد، به صورت دارکوبی شکل به نقطه هدف ضربه وارد کرده و با استفاده از ضربات متوالی اجسام را خرد می‌کند و با توجه به سختی هدف شدت و سرعت ضربه را تغییر می دهد.

میزان تخریب با این روش معمولا به مقاومت بتن، اندازه چکش دستگاه تخریب، شرایط کار و میزان میلگردهای استفاده شده در بتن بستگی دارد.

پیکور

تخریب بتن با پیکور و بیل مکانیکی یک روش تخریب مناسب برای پروژه های بزرگ تخریب است. این روش با سرعت بالایی می تواند مقاوم ترین سازه ها را نیز تخریب نماید. از این روش در پروژه های خاصی می توان استفاده کرد، زیرا با محدودیت هایی همراه است. از جمله این محدودیت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. عدم امکان استفاده از این روش برای تخریب اجزا و المان ها به دلیل وسیع بودن محدوده تخریب
 2. به صرفه نبودن این روش برای پروژه های تخریب کوچک
 3. ایجاد آلودگی صوتی و محیطی زیاد در هنگام تخریب
 4. عدم امکان استفاده در محل های شلوغ و پر تراکم به دلیل محدودیت های دسترسی

 

- تخریب بتن به وسیله ی چکش برقی:

چکش تخریب جز یکی از پرکاربردترین ابزار های برقی دستی به منظور انجام هرگونه تخریب می باشد . از ویژگی های یک چکش تخریب می توان بیان نمود که ابزاری قدرتمند است که می توان برای انجام عمل تخریب همانند خراب کردن محیط های بتنی استفاده نمود.

این ابزار به دلیل ویژگی های مناسبی که دارد در امر ساخت و ساز بسیار پر اهمیت هستند.

چکش تخریب‌ در وزن‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شود، هرچه تخریب سنگین تر باشد چکش‌هایی را مورد استفاده قرار می دهند که دارای وزن و قدرت بالاتری هستند. چکش های تخریب معمولا برقی یا پنوماتیکی هستند. چکش های برقی مشخصا با کمک جریان برق انرژی مورد نیاز خود را تامین می کنند ولی در دستگاه های پنوماتیکی با کمک فشار هوا این نیرو تامین می شود. از این رو برای تخریب به کمک این چکش های برقی از کمپرسور هوا نیز استفاده می شود.

 

چکش تخریب

 تخریب بتن با هیلتی:

در ایران عموماً چکش تخریب را به اسم هیلتی می شناسند، با این وجود در زیر نام های دیگر چکش تخریب را که در بین مجریان و مهندسان عمرانی مورد استفاده قرار می گیرند را ذکر می کنیم:

 1. هیلتی
 2. کمپرسور
 3. بتن کن
 4. چکش برقی
 5. دریل تخریب
 6. پیکور برقی
 7. دژ بر

 

جهت مشاوره رایگان و دریافت هزینه ی تخریب بتن  با مهندسین ابزارکده تماس  بگیرید 09126080038

 

- تخریب بتن به کمک مواد منبسط شونده:

این روش مبتنی بر تخریب فیزیکی ناشی از بار و فشار ایجاد شده از افزایش حجم محصولات شیمیایی می باشد که بر اثر واکنش شیمیایی افزایش حجم داده و باعث تخریب بتن اطراف می گردد. این روش مناسب بتنهای غیر مسلح می باشد که با نام های تجاری مختلف از جمله کتراک شناخته می شوند. از مزایای این سیستم می توان به تخریب بتن بدون آلودگی صوتی و هزینه نسبتا پایین آن اشاره کرد. از معایب آن می توان به سرعت متوسط و عدم استفاده در بتنهای مسلح بدلیل وجود شبکه میلگرد اشاره کرد.

 

 

- تخریب بتن با واترجت :

این سیستم مبتنی بر تخریب بتن بر اثر فشار آب می باشد. از مزایای این روش می توان به عدم آسیب دیدگی آرماتورها، تخریب دقیق از نظر عمق و ابعاد، عدم آسیب و ایجاد ریز ترک در بتن است. در این روش بسته به نوع و فشار واترجت امکان تخریب با عمق و ابعاد مختلف از لایه برداری و پاکسازی سطحی تا برداشتن بتن های حجیم وجود دارد. بدلیل قیمت بالای دستگاه واترجت و لوازم مصرفی هزینه تخریب آن بسیار بالا و غیر اقتصادی است و بجز در شرایط خاص مقرون به صرفی نمی باشد.

 

واترجت