برش بتن

برش بتن

برش بتن

 

برش بتن به فرآیند تراشیدن، حفر کردن و برداشتن کنترل شده ی قسمتی از بتن گفته می شود. بر مبنای نیاز گاهی لازم است در پروژه های عمرانی به واسطه تغییر در نقشه معماری و سازه، بخشی از بتن تراشیده شود و یا جهت عبور دادن مجاری تأسیساتی مانند داکتها، کانال ها و لوله ها از سقف و یا دیوار بتنی عملیات برش بتن انجام گیرد. بسته به اینکه نیاز ما چیست، روشهای اجرایی و ابزار متناسب با آن نیز متفاوت خواهد بود.
برش بتن به عنوان یک روش نوین و مناسب برای حذف تمام یا قسمتی از یک سازه بتنی، جایگزین روش های سنتی تخریب بتن گردیده است. 

 

جهت مشاوره رایگان و دریافت هزینه ی عملیات برش بتن  با مهندسین ابزارکده تماس  بگیرید 09126080038

 

چرا از برش بتن استفاده می کنیم؟

در مواقعی که نیاز است قسمتی از بتن یک پروژه ی ساختمانی حذف گردد و همچنین مجوز تخریب بتن با استفاده از ابزارهای آسیب رسان به سازه بتنی باقیمانده مانند استفاده از پرفراتور و پیکور داده نمی شود از برش بتن بهره می بریم. امروزه گاهی نیاز است در عملیات برش بتن نکاتی مانند عدم ایجاد آلودگی صوتی، عدم ضربه به فنداسیون، دقت در برش بتن و ... را بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم. 

 

 

مزایای استفاده از برش بتن:

 1. عدم آسیب رساندن به قطعات بتنی و اجزای دیگر سازه
 2. دقت بالا در انجام حذف بتن در محدوده ی مشخص شده
 3. سرعت بالای برش
 4. محدود بودن آلودگی صوتی در عملیات برش بتن

 

 

موارد استفاده از عملیات برش بتن:

 1. تغییر کاربری و نیاز به اعمال تغییرات در سازه ی قدیمی 
 2. اصلاح اشتباهات اجرایی در بتن ریزی 
 3. برش بتن به دلیل تغییرات در نقشه های اجرایی و معماری
 4. باز کردن اپنینگ در تیغه ها یا وُید در سقف ها به دلایل تاسیساتی یا معماری
 5. تقسیم قطعات بتنی بزرگ به قطعات کوچکتر جهت حمل آسوده تر

 

 

انواع روش های برش بتن:

 1. برش بتن به روش کُرگیری پیوسته
 2. برش بتن به وسیله ی سیم الماسه (برش سیمی)
 3. برش بتن با دستگاه کاتر یا کف بر
 4. برش بتن با استفاده از وال سا (دیواربری)

 

 

برش بتن در تهران به روش کرگیری یا مغزه گیری پیوسته:

کُرگیری یا مغزه گیری بتن امروزه با استفاده از ابزارهای پیشرفته و تخصصی با توجه به نیازهای متفاوت، کاربردی روزافزون در پروژه های عمرانی دارد. دستگاه های کرگیر قابلیت بریدن میلگردهای مدفون در بتن مسلح را داراست و میتواند تا عمق مورد نیاز در بتن نفوذ گردد. از مغزه های بدست آمده می توان برای بررسی و آزمایشات بتن اعم از آزمایش مقاومت فشاری، خمشی، کششی، تعیین عمق کربناسیون و ... استفاده نمود.

همانطور که پیشتر گفته شد با استفاده از دستگاه کُرگیر می توان برای ایجاد بازشوها (به روش کرگیری متوالی)، ایجاد محل عبور برای مجراهای تأسیساتی و همچنین برای ایجاد سوراخ جهت کاشت میلگرد نیز استفاده نمود. قطر معمول دستگاه های کرگیری ۲۰۰ میلی متر و عمق معمول آن ۱۵۰ سانتی متر می باشد.

كرگیری جهت ایجاد سوراخ‌های استوانه‌ای در بتن مسلح، بتن پیش ساخته، بلوک سیمانی، آجر، آسفالت و مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان در مناطقی که امکان استفاده از دیگر تجهیزات برش بتن مسلح نیست، با استفاده از كرگیری همواره برش مورد نظر را ایجاد نمود.

 

 

برش بتن به وسیله ی برش سیمی (سیم الماسه):  

برش سیمی بتن یکی از روش های سریع برای برش مقاطع بتنی خصوصاً در ابعاد گسترده است. با توجه به قدرت بالای این روش و عملکرد قوی سیم الماسه قطعات بتنی را می توان به آسانی و به شکل قالبی برش داد. برش بتن مسلح با سیم یکی از روش های نسبتاً جدید برای انجام پروژه های برش و تخریب بتن می باشد. ابعاد بتن، تعیین کنده طول سیم برش هستند. برای استفاده از این روش ابتدا به وسیله ی دستگاه گردبر بتن (کرگیر یا مغزه گیر) در دو طرف مقطع بتنی مورد نظر سوراخ هایی ایجاد شده و سیم الماسه از داخل این حفره ها عبور داده می شود سپس با شروع به کار دستگاه سیم برش، چرخش سیم الماسه آغاز شده و برش بین سوراخ ها صورت می گیرد.

 


برش بتن با دستگاه کاتر بتن:

یكي دیگر از روش هاي متداول جهت برش بتن استفاده از دستگاه هاي كف بر يا به اصطلاح همان كاترها مي باشد. در اين روش از دستگاه هاي كاتر برقي و ديزلي كه داراي ديسك هاي الماسه در سايز هاي مختلف مي باشد استفاده مي شود و شيار هايي به صورت خطوط كاملاً مستقيم در بتن ايجاد مي گردد. دستگاه های کاتر کف بر با توان های متفاوت به منظورهای مختلف ساخته شده است عموماً از این روش برای برش اسلب های بتن مسلح با ضخامت های متوسط در کف استفاده می شود. برتری روش بتن کف بر به نسبت دستگاه سیم برش در این است که دقت شما برای ایجاد یک سطح صاف بیشتر است. همانطور که گفته شد کاترهای بتنی در ابعاد مختلفی و با ظرفیت های متفاوتی موجود هستند؛ از دستگاه های کوچک دستی تا ابعاد بزرگتر که به کمک چرخ روی مقطع حرکت داده می شوند.

 

کاتر بتن

 

برش بتن با استفاده از وال سا (دیواربری):

در اين روش با استفاده از دستگاه هاي عمود بُر كه بر روي ديوار و سطوح عمودي نصب مي شود، بر روی سطوح بتنی برش صورت می گیرد. به دليل اينكه در این روش از تیغه جهت برش بتن استفاده می شود از مزيت دقت ابعادي و صافي سطح در محل برش برخوردار است. از اين روش براي برش سطوحي كه سطح پشتي بتن نيز آزاد مي باشد مي توان استفاده نمود. برای برش بتن بوسیله ی وال سا ابتدا با استفاده از دستگاه های کرگیر محل تلاقی خطوط برش بر روی عضو بتنی سوراخ می شود تا دستگاه بیشتر از حد تعیین شده پیشرفت نکند، سپس ریل های دستگاه در فاصله معین از خطوط برش نصب شده و بعد از آن موتور دستگاه به همراه تیغه الماسه بر روی ریل نصب می گردد. باید توجه داشت که برای برش های عمیق و نیمه عمیق نمی توان در یک مرحله تمامی عمق مد نظر را برش داد بنابراین برش در دو یا سه مرحله با افزایش قطر تیغه امکان پذیر می باشد.

 

وال سا

 

 

جهت مشاوره رایگان و دریافت هزینه ی عملیات برش بتن  با مهندسین ابزارکده تماس  بگیرید 09126080038

 

در مقاله های بعدی هریک روش های گفته شده را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.