"شنبه - پنج شنبه 19:00 - 8:00"

برش بتن با دستگاه کاتر

برش بتن با دستگاه کاتر

برش بتن با دستگاه کاتر

 

 

برش بتن

برش بتن به فرآیند تراشیدن، حفر کردن و برداشتن کنترل شده ی قسمتی از بتن گفته می شود. بر مبنای نیاز گاهی لازم است در پروژه های عمرانی به واسطه تغییر در نقشه معماری و سازه، بخشی از بتن تراشیده شود و یا جهت عبور دادن مجاری تأسیساتی مانند داکتها، کانال ها و لوله ها از سقف و یا دیوار بتنی عملیات برش بتن انجام گیرد. بسته به اینکه نیاز ما چیست، روشهای اجرایی و ابزار متناسب با آن نیز متفاوت خواهد بود.
برش بتن به عنوان یک روش نوین و مناسب برای حذف تمام یا قسمتی از یک سازه بتنی، جایگزین روش های سنتی تخریب بتن گردیده است.

چرا از برش بتن استفاده می کنیم؟
در مواقعی که نیاز است قسمتی از بتن یک پروژه ی ساختمانی حذف گردد و همچنین مجوز تخریب بتن با استفاده از ابزارهای آسیب رسان به سازه بتنی باقیمانده مانند استفاده از پرفراتور و پیکور داده نمی شود از برش بتن بهره می بریم. امروزه گاهی نیاز است در عملیات برش بتن نکاتی مانند عدم ایجاد آلودگی صوتی، عدم ضربه به فنداسیون، دقت در برش بتن و ... را بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم. 

 

کاتر بتن در تهران

 

مزایای استفاده از برش بتن:

  1. عدم آسیب رساندن به قطعات بتنی و اجزای دیگر سازه
  2. دقت بالا در انجام حذف بتن در محدوده ی مشخص شده
  3. سرعت بالای برش
  4. محدود بودن آلودگی صوتی در عملیات برش بتن

 

جهت مشاوره رایگان و دریافت هزینه ی عملیات برش بتن با کاتر با مهندسین ابزارکده تماس  بگیرید 09126080038

 

برش بتن با دستگاه کاتر در تهران

یكي از روش های متداول جهت برش بتن استفاده از دستگاه های كف بر يا به اصطلاح همان كاترها می باشد. در اين روش از دستگاه های كاتر برقی و ديزلی كه دارای ديسك های الماسه در سايز هاي مختلف می باشد استفاده می شود و شيار هايي به صورت خطوط كاملاً مستقيم در بتن ايجاد مي گردد. دستگاه های کاتر کف بر با توان های متفاوت به منظورهای مختلف ساخته شده است عموماً از این روش برای برش اسلب های بتن مسلح با ضخامت های متوسط در کف استفاده می شود. برتری روش بتن کف بر به نسبت دستگاه سیم برش در این است که دقت شما برای ایجاد یک سطح صاف بیشتر است. همانطور که گفته شد کاترهای بتنی در ابعاد مختلفی و با ظرفیت های متفاوتی موجود هستند؛ از دستگاه های کوچک دستی تا ابعاد بزرگتر که به کمک چرخ روی مقطع حرکت داده می شوند.

 

ویژگی های برش بتن با دستگاه کاتر در تهران:

  1. برش بتن به این روش هزینه پایینی دارد.
  2. قیمت دستگاه و تجهیزات مصرفی آن نسبتاً کم است.
  3. برای کارهایی با حجم متوسط مناسب است.
  4. پایین بودن سرعت برش بتن بوسیله ی این روش.

 

 

دستگاه کاتر بتن

برای برش بتن مسلح نیاز به دستگاهی است که توان و قدرت غلبه بر این نوع بتن را داشته باشد، به همین جهت از دستگاه برش بتن مسلح یا دستگاه برش بتن آرمه استفاده می کنند که به آن کاتر بتن مسلح نیز گفته می شود. 
البته منظور از دستگاه برش بتن مسلح، نصب تیغه های مخصوص این کار است که به تیغه های الماسه یا پرکربن معروف هستند و درصد کربن به کار رفته در آن ها بیشتر از انواع تیغه هایی است که برای بریدن آسفالت استفاده می گردد. بنابراین دستگاه شاسی کاتر بتن مسلح متفاوتی با سایر دستگاها ندارد اما موتوری که برای آن بسته می شود باید توان بیشتری داشته باشد.
انواع موتورهای قابل نصب برای دستگاه برش بتن مسلح:
موتور 13 اسب بخار بنزینی
موتور 15 اسب بخار بنزینی
موتور 16 اسب بخار بنزینی
موتور 12 اسب بخار دیزلی

البته توصیه میکنیم با توجه به اینکه بتن مسلح استحکام بالایی دارد از موتورهای 13 اسب بخار بنزینی استفاده نکنید چراکه این دستگاه نیاز به قدرت بالاتری دارد. پیشنهاد ما استفاده از موتور های 15 و 16 اسب بخار بنزینی یا 12 اسب بخار دیزلی است. با توجه به عمق برشی که می خواهیم درون بتن ایجاد کنیم انداره تیغه کاتر بتن مسلح نیز تغییر خواهد کرد. برای این کار هم می توان تیغه 35 سانتی و هم تیغه 45 سانتی نصب کرد که تا عمق 18 سانتی متر را برش دهد.

 

جهت مشاوره رایگان و دریافت هزینه ی عملیات برش بتن با کاتر با مهندسین ابزارکده تماس  بگیرید 09126080038

 

کاتر بتن در تهران

از کاتر بتن مسلح جهت برش بتن در سطوح افقی و عمودی استفاده می گردد که هر کدام از سطوح دارای دستگاه های مختص به خود می باشد، بطور مثال جهت برش بتن کف تا ضخامت ۲۰ سانتی متر می‌توان از کاترهای برش بتن و آسفالت بر استفاده نمود اما باید به این نکته توجه داشت که تیغه های آسفالت بر و برش بتن از نظر کارایی باهم فرق داشته و هر یک سگمنت مخصوص خود را دارد.
در برش بتن باید به این نکته توجه داشت که هنگام برش بتن مسلح توسط کاتر به اندازه یک شعاع دیسک پرتی کار تا خلاصی از گوش های کار در نظر گرفته می‌شود .
بنابراین در ایجاد بازشو در گوش های دیوار و کنج کارها، غیر قابل اجرا میباشد و باید از روش های کرگیری بتن یا سیم برش بتن استفاده نمود.

 

برش بتن با کاتر


انواع کاترهای بتن مسلح:

جهت برش های خطی از کاتر برش بتن مسلح استفاده میشود، از این روش جهت برش در حالت افقی و دیواری (که به آن وال سا نیز گفته می شود) میتوان بهره برد البته در مواردی که برش توسط کاتر دارای محدودیت‌های عملیاتی باشد به دیگر روش های برش بتن همچون کرگیری بتن اکتفا میکنیم. کاتر بتن مسلح در دو حالت دستی و اتوماتیک تقسیم بندی می شوند که از نوع دستی آن جهت برش آسفالت، سیمان، بتن و و دیگر موارد در عمق کم مورد استفاده قرار می گیرد .

از آنجایی که این روش دارای دیسک کوچکتر میباشد، سرعت عمل بیشتری نسبت به دستگاه های دیگر برش بتن دارد. نوع دیگر دستگاه کاتر بتن اتوماتیک بوده و از آن برای برش دیوار و کف بدون دخالت اپراتور استفاده می شود.

 

 

کاربردهای اجرای کاتر برش بتن مسلح:

از کاتر بتن مسلح جهت برش بتن مسلح و غیر مسلح در ابعاد و اندازه های مختلف استفاده می گردد، از آنجایی که این روش دارای سرعت عمل بالایی است از آن جهت ایجاد انواع بازشوها در بتن بهره می برند.
قطر عملیاتی کاتر بتن و یا دیسک برشی در انواع مختلف تولید می شود که این اندازه باید با قسمت دیسک گیر دستگاه مطابقت داشته باشد، به صورت عملیاتی گفته می شود اگر دیسکی به قطر ۱ متر داشته باشیم از آن جهت برش تا عمق ۵۰ سانت منهای قسمت کارگیر دیسک استفاده می گردد.

 

تفاوت اجرای کاتر برش بتن مسلح و کرگیری:

از این روش جهت ایجاد بازشو در بتن و یا ایجاد خط های سطحی روی بتن (جهت عدم ترک بتن) استفاده می شود در صورتی که کرگیر یا گردبر بتن جهت سوراخکاری تاسیساتی و یا برش بتن عمیق مورد استفاده قرار می گیرد.

 

جهت مشاوره رایگان و دریافت هزینه ی عملیات برش بتن با کاتر با مهندسین ابزارکده تماس  بگیرید 09126080038