چسب اپوکسی چیست؟

چسب اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی چیست؟

 

در سال ۱۹۳۴ پل شلاک آلمانی نخستین پژوهشگری بود که موفق به سنتز رزین اپوکسی شد و اختراع را به نام خود ثبت نمود. کاشف بیسفنول آ (بیسفنول ای (به انگلیسی: Bisphenol A) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۶۶۲۳ است. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است) دکتر پیر کاستان از سوئیس بود که در سال ۱۹۳۸ میلادی این اختراع را ثبت نمود. این اختراع را کمپانی سیبا Ciba ثبت کرد که تبدیل به یکی از سه تولیدکننده بزرگ اپوکسی در دنیا شد. این شرکت در دهه ۹۰ میلادی دستخوش مشکلات داخلی گشت و به کمپانی هانتسمن Huntsman آمریکا واگذار گردید. اما رزین اپوکسی به شکل امروزی در سال ۱۹۴۶ میلادی از ترکیب اپی کلروهیدرین و بیسفنول آ توسط سیلوان اوون گرینلی (Sylvan Greenlee) از کمپانی دوو-رینولدز Devoe-Reynolds سنتز و ثبت اختراع شد. این کمپانی بعدها توسط کمپانی مواد شیمیایی شِل shell خریداری گردید و بعد از چند بار دست به دست شدن؛ هم‌اکنون بخشی از شرکت هگزیون Hexion Inc آمریکا است که کاربرد بسیار زیادی در زمینه های مختلف نظیر رنگ، الکتریسیته، مهندسی سیویل و غیره دارد. این کاربرد وسیع به این دلیل است که رزین های اپوکسی توانایی بسیار بالایی در تشکیل پیوند با سایر سطوح دارند. علاوه بر این پس از پخت، به استحکام مکانیکی و مقاومت شیمیایی بالایی می رسند.
رزين‌های اپوكسی به عنوان رزين‎های اپوكسيد نيز شناخته می‌شوند. ويژگی شناسه اين رزين‌ها دارا بودن بيش از يك گروه  epoxy-2 در ساختار مولكولی آن است. اين گروه ممكن است در بدنه زنجير باشد و یا در انتها قرار گیرد. در شرايط مناسبِ واكنش، گروه اپوكسی می‌تواند با اسيدها، انیدريد اسيدها، آمين‌ها و الكل واكنش تراكمی به همراه جابجايی هيدروژن به گروه اتيلن اكسيد بدهد. اين واكنش‌ها امكان افزايش طول زنجير يا شبكه‌ای شدن را بدون آزاد كردن مولكول‌های كوچك مانند آب فراهم می كند. بنابراين محصولات اپوكسی در مقايسه با اكثر رزين‌های گرما سخت، جمع شدگی كمتری در اثر پخت نشان می دهند.

ساختار شيميايی رزين‌های اپوكسی شامل دو بخش اپوكسی و غير اپوكسی می باشد. بخش غير اپوكسی ممكن است آليفاتيك، سيلكوآليفاتيك و يا هيدروكربن شديداَ حلقوی باشد. در عمل محصول واكنش  بيس-فنل A و اپی كلروهيدرين اغلب رزين‌های اپوكسی متداول را تشكيل می‌دهند. اين محصولات 80 تا 90% سهم بازار را به خود اختصاص داده‌‌اند.
قبلا رزين اپوكسی تقريبا تنها به عنوان پوشش سطح استفاده می‌شد. قبل از جنگ جهانی دوم، بالا بودن هزينه‌های توليد بيس فنل A و اپی كلروهيدرين مانع از تجاری شدن كاربرد رزين اپوكسی شده بود. تلاشهای بعدی و ابداع روشهای توليد جديد، موجب پيدايش مقبوليت اقتصادی اين رزين‌ها شد.

 

رزین اپوکسی

انواع چسب اپوکسی بر اساس روش پخت:

چسب های اپوکسی به طور کلی با توجه به روش پخت به دو گروه چسب های اپوکسی یک جزیی و دو جزیی تقسیم می شوند.

 

جهت مشاوره رایگان در خصوص چسب اپوکسی با این شماره تماس بگیرید 09126080038

 

چسب های اپوکسی تک جزیی:

چسب های اپوکسی تک جزیی پس از اعمال در دمای بین 250 تا 300 درجه سانتی گراد پخت می‌شوند و نیاز به سخت کننده ندارند. این گروه دارای چسبندگی بسیار عالی برخوردار بود و در شرایط بد آب و هوایی مقاومت بسیار خوبی را از خود نشان می دهند.

 

چسب های اپوکسی دو جزیی:

سیستم های اپوکسی دو جزیی را علاوه بر قابلیت پخت در دماهای بالا، می توان در دمای محیط و حتی صفر درجه با کمک کاتالیزورها و سخت کننده ها پخت. به همین دلیل این گروه از چسب ها کاربرد بسیار وسیع تری در صنایع دارند. پس از افزودن سخت کننده به اپوکسی فرایند شیمیایی شبکه ای شدن همراه با تولید گرما آغاز می گردد تا به پخت کامل برسد. این گروه از چسب ها با شرایط محیطی بسیار تطبیق پذیر بوده و جهت هر کاربردی می توان آن ها را فرموله نمود.

 

رزین اپوکسی دو جزئی:

رزین اپوکسی موادی دو جزئی متشکل از رزین اپوکسی و سخت شونده ی هاردنر می باشد. رزین های اپوکسی کارایی های بالایی دارد که بطور گسترده در تقویت، ترمیم  و مقاوم سازی انواع سازه ها به خصوص در تولید محصولات کامپوزیتی مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین از آن در ساخت قالب های مستحکم استفاده می شود. این مواد دارای مقاومت بالا و خاصیت چسبندگی بسیار زیادی می باشد. رزین اپوکسی عایق الکتریکی بالایی می باشد در صورتیکه این ماده در تولید انواع قطعات الکتریکی مانند ژنراتورها در صنعت برق بطور گسترده و همچنین در هوافضا و هواپیما سازی برای اتصال قطعات داخلی و خارجی به یک دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. در صنایع دریایی برای تعمیر بخش های مختلف کشتی و هم چنین در ساخت جلیقه ضد گلوله و … کاربرد دارد. 
اصلی ترین کاربرد رزین اپوکسی در ساخت کامپوزیت های FRP است. از دیگر کاربرد رزین اپوکسی در صنعت خودرو سازی چسباندن و اتصال قطعات خودرو به یکدیگر می باشد. رزین اپوکسی مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی مانند اسید ها و باز ها و همچنین مقاومت بالایی نسبت به رطوبت و آب دارد. این رزین نسبت به انواع دیگر رزین ها مانند رزین پلی استر جمع شدگی کمتری برخوردار است. 
نسبت به دمای محیط در زمان پخت حساسیت کمتری دارند. رزین های اپوکسی بسته به نوع می توانند در دمایی بین ۵ تا ۱۵۰ درجه سانتی گراد پخته شوند. با توجه گروه های حلقوی در ساختار رزین های اپوکسی این مواد در جذب تنش های مکانیکی و حرارتی مقاوم هستند. یکی دیگر از رایج ترین کاربرد رزین اپوکسی در زمینه ی پوشش محافظتی تحت عنوان روکش اپوکسی در کف سالن های ورزشی، کارخانه ها و زمین بیمارستان ها و … می باشد که باعث افزایش مقاومت بتن در برابر عوامل محیطی مانند فرسایش و حمله مواد شیمیایی می گردد. این پوشش با وزن سبک و کم حجم خود مانع از نفوذ آب، روغن، گرد و غبار و سایر مایعات خوردنده به سطح بتن می شود. روکش اپوکسی با ضخامت ۴ میلیمتر مقاومت فشاری بتن را حدود kg/cm21100 افزایش می دهد. رزین اپوکسی با غلظت کم و قدرت نفوذ بالای خود دارای مقاومت اولیه و نهایی بالایی است. این رزین ها در برابر سایش و ضربه نیز مقاوم و پایدار هستند.

 

جهت مشاوره رایگان در خصوص چسب اپوکسی با این شماره تماس بگیرید 09126080038

 

رزین اپوکسی تزریقی:

رزین اپوکسی تزریقی یک ماده دو جزئی و فاقد حلال متشکل از دو جز هاردنر و عمل آورنده می‌باشد و برای پر کردن درزها و ترمیم ترک‌های بتن و مقاوم‌سازی و تقویت المان‌های سازه‌ای نظیر تیر، ستون، کف و… استفاده می‌گردد. دارای قدرت چسبندگی و قابلیت نفوذ بالا و ترمیم ترک‌ها در بتن می‌باشد.
رزین تزریقی اپوکسی یک مایع رقیق زرد رنگ می‌باشد که مقاومت بالایی در مقابل مواد شیمیایی و ضربه دارد. این رزین اپوکسی می‌تواند به راحتی داخل ترک‌ها نفوذ کند و وظیفه ترمیم ترک‌های بتن را با چسبندگی و قدرت سخت شوندگی بالا انجام دهد. هنگام خشک شدن دچار جمع شدگی نمی‌گردد، می‌توان آن را در سطوح بتنی خشک و مرطوب برای ترمیم ترک‌های بتن و مقاوم‌سازی المان‌های سازه‌ای استفاده نمود.

مراحل کار ترمیم ترک‌های بتن به این صورت است که بعد از پاک کردن آلودگی از روی سطح المان پکر یا نیپل که وظیفه انتقال رزین به داخل ترک را دارد در فواصل مشخص قرار می‌دهیم سپس عملیات تزریق را تا زمانی که رزین اپوکسی تزریقی پس نزند ادامه می‌دهیم و در نهایت از ترک بتن مغزه گیری می‌شود تا از صحت مقاوم‌سازی اطمینان حاصل شود. رزین اپوکسی تزریقی در مقاوم‌سازی اعضای سازه‌ای و ترمیم ترک بتن کاربرد زیادی دارد.

 

کاربرد رزین اپوکسی در کامپوزیت های مقاوم سازی:

رزین اپوکسی در کامپوزیت های مقاوم سازی مانند کامپوزیت کربنی و یا شیشه ای نقش ماتریس پلیمری را دارد. چسب اپوکسی الیاف تقویتی را در کامپوزیت سریعا خیس کرده و الیاف تقویتی را کنار هم نگه می دارد و در زمان اعمال بار تغییر شکل می دهد و تنش را به الیاف وارد می کنند.رزین اپوکسی در کامپوزیت های مقاوم سازی عامل کاهش تمرکز تنش می باشد زیرا این ماتریس خاصیت جذب انرژی را دارد. رزین ها از ویسکوزیته ی پایینی برخوردار هستند.
ترکیبات اپوکسی (رزین اپوکسی و هاردنر) در دو ظروف مختلف عرضه می شوند. قبل از مخلوط کردن محتویات جزء B با محتویات جزء A، هر قسمت باید جداگانه برای جلوگیری ته نشین و سفت شدن در مخزن، هم زده شود. سپس بخش A و B باید بسته به مقدار مورد نیاز، مخلوط شوند. فرآیند مخلوط کردن باید ۳-۵ دقیقه با یک مخلوط کم سرعت انجام شده و پس از مخلوط کردن رزین و سخت کننده، شما حدود ۲ ساعت زمان برای اجرای مصالح خواهید داشت. تمیز کردن ابزارهای مخلوط با یک حوله مناسب برای استفاده مجدد از آنها ضروری است.

 

چسب کاشت میلگرد اپوکسی

 

چسب کاشت میلگرد اپوکسی:

یکی از ارکان اصلی کاشت میلگرد در بتن استفاده از چسب می باشد که بتوان میلگرد را در بتن تثبیت کرد. با توجه به نوع کاربری و میزان بار وارده به سازه، نوع چسبی که انتخاب می شود متفاوت خواهد بود. چسب کاشت میلگرد ماده‌ ای شیمیایی است که بر پایه رزین های اپوکسی، پلی استر و وینیل استر تولید می گردد.

 

جهت مشاوره رایگان در خصوص چسب اپوکسی با این شماره تماس بگیرید 09126080038