"شنبه - پنج شنبه 19:00 - 8:00"

تخریب بتن با اسید

تخریب بتن با اسید

آیا تخریب بتن با اسید امکان پذیر است؟
 


اسید ضد بتن یک محلول ترکیبی با فرمول اسیدی است که از چند نوع اسید و کاتالیزور تشکیل می گردد. اسید ضد بتن  جزو محصولاتی است که به منظور تخریب غیر هجومی بتن ، سنگ و ساروج مورد استفاده قرار میگیرد.
با توجه به میزان خورندگی بسیار زیاد، استفاده از این محلول باعث از هم گسیختگی تارو پود بتن خواهد شد. اسید ضد بتن بسیار خطرناک بوده و بر روی انواع بتن تاثیر تخریبی می گذارد. در واقع از انواع اسیدها برای حل کردن سیمان مصرف شده در بتن استفاده می شود. از این محصول در مواقعی که بتن عمق زیادی ندارد بهره می برند و برای تخریب های سطحی از این اسید استفاده می کنند، در مکان هایی مانند مخازن میکسرها که بتن به صورت پسماند خشک باقی مانده است و یا محل هایی که عملیات بنایی به صورت گسترده انجام گرفته، بتن های اضافه را میتوان با این ماده شستشو داد.

 

تخریب بتن با اسید


تخریب بتن با مواد شیمیایی اسیدی:

در محلهایی که حجم تخریب بتن در آن کم است، از مواد شیمیایی برای تخریب بتن استفاده می شود. یکی از معایب روش تخریب بتن با مواد شیمیایی این است که بتنهای اطراف نیز تخریب می شوند. همچنین این روش، سرعت پایینی دارد. از این روش برای پاکسازی قالبها و بازکردن گرفتگی لوله ها استفاده می شود.
این محلول را بر روی بتن ریخته طوری که روی سطح بتن را کاملا بپوشاند. بعد از گذشت 10 دقیقه واکنش شیمیایی آغاز می شود و اسید شروع به جوش خوردن می کند. پس از کار افتادن محلول دوباره این عمل را تکرار می شود تا زمانیکه سطح بتن کاملا خورده شود.
در انجام ساخت و سازهای ساختمانی در حین انجام کار ممکن است لوله و اتصالات دچار گرفتگی با بتن شوند، می توان با استفاده از اسید ضد بتن این مشکل را رفع کرد.

 

جهت مشاوره رایگان در خصوص تخریب بتن با مواد شیمیایی با ما تماس بگیرید   09126080038


نحوه ی عملکرد اسید ضد بتن:

اسید ضدبتن را بر روی سطح خشک و خنک اعمال می کنند و بهترین نتیجه، هنگام استفاده از آن بصورت اسپری حاصل می شود.
از پمپ های معمولی نیز میتوان استفاده کرد.
بهترین تایم برای اعمال ساعات اولیه صبح و بعد از ظهر می باشد.
این اسید را روی بتن میریزند بصورتی که روی سطح بتن را بپوشاند.
اسید ضد بتن به مدت 10 تا 50 دقیقه زمان میبرد تا به داخل سطح نفوذ کند و انجام واکنش شیمیایی (جوش خوردن) صورت پذیرد.
زمانی که برروی سطح ، پودر سفید رنگ شکری شکل تشکیل شد، مجددا بر روی سطح پاشش می نماییم.
درواقع پس از، از کار افتادن این اسید دوباره محلول جدید را به بتن اضافه می کنیم تا زمانی که بتوان با فشار آب پودر سفید رنگ را شست. 
توجه داشته باشید که اسید ضدبتن را به دور از نور آفتاب قرار دهید و حتما در جای خشک و خنک نگهداری شود

 

تخریب بتن با اسید

 

کاربرد های اسید ضد بتن:

  1. تمیز کردن سطوح تراک میکسر از بتن
  2. شستشوی ابزار آلات که بتن به آن چسبیده است
  3. جداسازی بتن از سطح قالب بتن
  4. تمیز کردن بتن از کلیه سطوح کاشی و سرامیک
  5. باز کردن لوله هایی که با بتن و سیمان پر شده است
  6. خورنده ساروج های طوسی ، مشکی، سفید و قرمز
  7. تخریب بتن سطح از قبیل سقف و کف و …

 

جهت مشاوره رایگان در خصوص تخریب بتن با مواد شیمیایی با ما تماس بگیرید   09126080038

 

مقایسه کتراک و اسید پانچر :

اسید های خورنده سنگ، بتن و ساروج بنابر میزان سختی سنگ میتواند واکنش های متفاوتی داشته باشد، هرچه قسمتی که میخواهیم تخریب کنیم سخت تر باشد کارایی اسید های خورنده پایین تر می آیند اما کتراک برعکس عمل میکند و هرچه سنگ یا بتن سخت تر باشد ( بتن های مصلح یا سنگ های فشرده ) کتراک بهتر عمل کرده و تخریب آسان تری خواهد داشت.

 

آیا می توان با اسید بتن را تخریب کرد؟

در جواب این سوال که آیا اسیدی وجود دارد که بتوان بتن و یا سنگ را تخریب کند باید گفت فقط در موارد بسیار سطحی و جزئی، نه به عنوان تخریب کنند ه ی بتن جهت حذف قسمتی از سازه ی بتنی!
بنابراین بعضی از اسید های قوی می توانند سطح بتن را حداکثر به ضخامت یک سانتی متر حل کنند و از این اسید بیشتر برای تمیز کردن بتن چسبیده روی سطوح استفاده می شود.

 

روش جایگزین برای تخریب بتن با اسید:

روش جایگزین تخریب بتن به روش شیمیایی استفاده از کتراک است که با عملکرد انبساطی خود می تواند بتن را در خود بشکند و تخریب کند، و تخریب بتن و سنگ با مواد شیمیایی کتراک روشی مرسوم هست البته استفاده از این روش هم نکات و عملکرد خود را دارد.

 

جهت مشاوره رایگان در خصوص تخریب بتن با مواد شیمیایی با ما تماس بگیرید   09126080038