تخریب سنگ با اسپلیتر

تخریب سنگ با اسپلیتر

تخریب سنگ با اسپلیتر

اسپلیتر هیدرولیکی یکی از ابزارهای مورد استفاده در تخریب بتن و سنگ می باشد. همانطور که در مقاله ی تخریب بتن بیان شد جهت تخریب بتن و سنگ از روش های متفاوتی بسته به شرایط محیطی و سایر عوامل تاثیر گذار اجرایی می توان بهره برد. مکانیزم عملکرد دستگاه اسپلیتر هیدرولیکی اعمال نیروی فشاری در جهات جانبی می باشد که این اعمال نیرو باعث گسستگی بتن و سنگ می شود.
بنابراین اسپلیتر هیدرولیکی نیروی شدید جانبی را در خلاف جهت حفره ایجاد میکند و با کمترین آلودگی صوتی تخریب سنگ یا بتن را انجام می دهد.
چکش این دستگاه با ورود به حفره، نیروی عمودی رو به پایینی اعمال می کند که این عمل باعث ایجاد نیروهای جانبی می گردد و سبب شکست در بتن و سنگ می شود. هیچ ضربه سنگین برای ایجاد ترک وارد نمی شود، و ترک ها به سرعت و بدون سر و صدا در امتداد سوراخ های از قبل حفر شده گسترش می یابد تا زمانی که بتن به قطعات کوچک تقسیم شود.

 

جهت مشاوره رایگان در خصوص تخریب سنگ و بتن با اسپلیتر هیدرولیکی با ما تماس بگیرید   09126080038


اسپلیترهای هیدرولیکی سایز متوسط، نیرویی بین 150 تا 400 تن را با توجه به نوع ساخت و مدل، به قطعه وارد می کنند. به تبع ابعاد کوچکتر دستگاه؛ جهت انجام کارهای سبک تر و یا استفاده در محل هایی که تجهیزات کوچکتر راحت تر به کار گرفته می شوند مورد استفاده قرار میگیرند مانند سطوح افقی و یا بالاسری و مدل های بزرگتر این دستگاه برای قسمت های سنگین و سخت تر استفاده میشود و این قسمت ها را کامل خرد و تقسیم میکند.

در مقایسه با ماده های شیمیایی مانند کتراک، نیروی فشاری این دستگاه بسیار اندک است، کتراک های ایرانی بین 4 تا 5 هزار تن نیرو در عرض سنگ یا بتن وارد میکند و کتراک خارجی تا 6 هزار تن فشار میتوانند به سنگ وارد نمایند .

اسپلیتر های هیدرولیکی در مدل های گازی و برقی موجود می باشند اما اکثر پیمانکاران پمپ های هیدرولیکی بادی را ترجیح می دهند.
برای بالا بردن قدرت تخریب، اسپلیترهای هیدرولیکی چندگانه می تواند در کنار یک پمپ هیدرولیکی تعبیه شوند، تا امکان شکستن بتن های حجیم و ضخیم فراهم گردد.
این بتن شکن ها به نام های متفاوتی همچون خردکننده، تراشنده، پردازنده، فشارنده، سنگ شکن های ثانویه و ساینده نیز مطرح هستند. 
بتن شکن های هیدرولیکی اسپلیتر برای خرد کردن قطعات بتنی بزرگ و تبدیل آنها به قطعات کوچکتر و همچنین جهت جدا کردن اتصالات فولادی از بتن نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

 

معایب استفاده از سنگ شکن اسپلیتر:

برای تخریب بتن با کمترین هزینه راه های بهتری نیز وجود دارد این دستگاه علاوه بر هزینه بالا نیاز به نیروی متخصص نیز دارد.

برای درست عمل کردن دستگاه اسپلیتر، سوراخ ها باید به طور مستقیم و با قطر مشخص در بتن حفر گردند و باید به اندازه کافی عمیق باشند تا بتوانند محل اتصال را به طور کامل بپوشانند. پلاگین و پرها باید به خوبی روغنکاری شوند تا بتوانند در شرایط کار باقی بمانند.

 

اسپلیتر هیدرولیکی

 

در برخی از این خردکننده ها گیره ها قابل تعویض می باشد از جمله این گیره ها می توان به گیره های شیارزن، گیره های برشی و گیره های سایشی که اغلب با دندانه ها و شکل های مختلف در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کرد. بدیهی است استفاده از این گیره ها قابلیت و کارآیی این دستگاه ها را بالا برده و امکان استفاده از آن ها را در شرایط خاص فراهم می کنند.

بتن شکن های ثانویه معمولا دارای نوعی از فک های سایشی و ضربه ای می باشند و در مواردی استفاده می شوند که تخریب اولیه توسط چکش، خردکننده ها، انفجار یا اره صورت گرفته باشد.

 

جهت مشاوره رایگان در خصوص تخریب سنگ و بتن با اسپلیتر هیدرولیکی با ما تماس بگیرید   09126080038