موارد لزوم مقاوم سازی تیر بتنی با استفاده از FRP چیست؟

موارد لزوم مقاوم سازی تیر بتنی با استفاده از FRP چیست؟

مختصری در مورد الیاف FRP و مقاوم‌‌سازی تیر بتنی با FRP

امروزه در مواردی متوجه می‌شویم که بناهایی، به خاطر سهل انگاری و دقت نکردن معماران در اجرای آن، تغییرات کاربری، افزایش بار وارده بر سازه‌های بنا و موارد زیادی از این قبیل دچار مشکل و کمبود ظرفیت در باربری می‌شوند. بنابراین معماران برای پیشگیری از این مشکلات و حوادث به فکر مقاوم‌ سازی تیر بتنی با FRP می‌شوند.

مقاوم‌سازی تیر بتنی با FRP از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و یکی از اصول مهمی است که امروزه مورد توجه مهندسین و  کارفرمایان ساختمان‌سازی قرار گرفته است. و طرفدارهای بسیار زیادی در بین معماران دارد چرا که این نوع مقاوم سازی هم وزن سبکی دارد و هم مقاومت بالایی دارد و همچنین اینکه کاربر و استفاده از آن راحت و آسان است به همین خاطر مهندسین و معماران زیادی در دنیا و همچنین در کشور ما، به این نوع مقاوم سازی توجه ویژه دارند.

شاید این سوال پیش بیاید که الیاف FRP چه چیزی است. بنابراین باید بدانیم که این الیاف فیبرهای پلیمری مستحکم شده‌ای هستند که برای ترمیم و یا مقاوم سازی سازه های بتنی  در ساختمان‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مقاوم سازی تیر بتنی با FRP

کاربرد الیاف FRP و هدف از استفاده از آنها

بهینه و مقاوم سازی تیر بتنی با FRP  یک روشی بسیار مناسب، ایمن و راحت است که در امر ساختمان سازی و معماری امتحان خود را پس داده و مورد تایید قرار گرفته است. الیاف FRP دارای دو قسمت است؛ یکی ماتریس و دیگری الیاف که همان فیبر است که خاصیت چسبندگی به همدیگر را دارند و به یکدیگر متصل می‌شوند.

ماتریس  وقتی که در کنار الیاف قرار می‌گیرد، بسیار ایمن می‌شود و در برابر آسیب و خطرهای احتمالی از الیاف محافظت می‌کند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که از جمله دلایل انتخاب الیاف  در امر مقاوم سازی تیر بتنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باعث افزایش مقاومت برشی می‌شوند.
 • طول عمر سازه را افزایش می‌دهند و دوام آن را بیشتر می‌کنند.

· مقاومت سازه‌ها را در برابر خطرات و آسیب‌های احتمالی که به آنها وارد می‌شود، افزایش می‌دهد.

مزایای استفاده از روش مقاوم‌سازی تیر بتنی با FRP

برای تقویت ضعف و عملکرد بهتر و مناسب‌تر تیر بتنی،  روشهای زیادی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به مقاوم‌سازی تیر بتنی با FRP اشاره کرد.این روش، کاملا جدید و به روز است که در پروژه‌های بهسازی لرزه‌ای ، استفاده‌های بسیار زیادی دارد چرا که این مواد، خواص فیزیکی بسیار زیادی دارند که هم مقاومت کششی بالایی دارند و هم وزن و ضخامت بسیار کم و سبکی دارند.

از جمله فواید و استفاده از روش مقاوم‌سازی تیر بتنی با FRP می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در زمانی که عملیات مقاوم‌سازی با FRP صورت می‌گیرد وقفه در کار نمی‌افتد.
 • ضخامت لایه های FRP بسیار کم و در حد میلیمتر می‌باشد و همین باعث می‌شود که در زمانی که از این لایه ها برای مقاوم سازی استفاده شود، فضای زیادی اشغال نشود.
 • لایه‌های FRP وزن بسیار سبک و مناسبی دارند و همین نیز باعث می‌شود که برای مقاوم سازی نسبت به مصالح دیگر، بسیار مناسب‌تر باشند.
 • از دیگر فواید مقاوم‌سازی تیر بتنی با FRP  این است که شکل پذیری و حالت گیری این محصولات بسیار خوب است.
 • استفاده از این روش برای استحکام و مقاوم‌سازی تیر بتنی نسبت به سایر روش‌های دیگر، هزینه کمتری دارد و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه و مناسب است.
 • در برابر ضربه و فشارهای ناگهانی بسیا با استحکام و مقاوم است.
 • مقاوم‌سازی با FRP، خمشی تیر و همچنین برشی آن را به طور مناسب و ایده آلی تقویت می‌کند.
 • مقاومت تیر بتنی را در برابر سایش، خوردگی و حتی حرارت افزایش می‌دهد
 •  کارایی راحت و آسان در عملیات نصب و اجرای مقاوم‌سازی تیر بتنی با FRP 

-  ورقه‌های FRP ضخامت بسیار کمی دارند و همین باعث می‌شود که در ابعاد تیر، تغییر زیادی در آنها شکل نگیرد.

 

برای آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر از مقاوم‌سازی تیر بتنی با FRP می‌توانید از طریق وب سایت https://abzarkade.net/  به نام مجموعه ابزارکده در ارتباط باشید این مجموعه در راستای مقاوم سازی با FRP، اجاره بالابر ساختمانی، برش و تخریب بتن، کاشت میلگرد و ... فعالیت دارد که می‌توانید در راستای نیاز خود از این مجموعه کمک بگیرید.