چسب کاشی چیست و انواع پودری و خمیری آن چه تفاوتی دارند؟

چسب کاشی چیست و انواع پودری و خمیری آن چه تفاوتی دارند؟

چسب کاشی محصولی برای چسباندن مصالح ساختمانی است. این محصول به واسطه بافت قدرتمندی که دارد سبب چسبیدن و بند کردن مصالح ساختمانی استفاده می‌شود و به استحکام بیشتر کاشی کمک زیادی می‌کند. چسب کاشی مدل‌های متنوعی دارد و دو مدل پودری و خمیری بیشترین تقاضا برای این محصول را به خود اختصاص داده است بنابراین چه خوب است تفاوت این مدل را بدانیم.

چسب کاشی خمیری

چسب کاشی در یک نگاه

مواد تشکیل دهنده چسب کاشی شامل مواد شیمیایی و معدنی است، در این محصول از افزودنی‌های چسب‌دار و همینطور سیمان پرتلند غیر آلی استفاده شده است. متریال اولیه برای چسب کاشی معمولاً بالاترین قدرت چسبندگی را دارد و وزن آن سبک است.

از این چسب‌ها برای کاشی‌کاری، سنگ‌کاری، کارهای موزاییکی و سرامیک کاری استفاده می‌شود. نفوذ ناپذیری چسب‌های کاری و اجرای سریع و آسان آن، سبب شده تا تقاضای بالایی از سوی کاربران داشته باشد.

 

مقایسه چسب کاشی خمیری و پودری

چسب کاشی خمیری و پودری از نظر ترکیب و مواد سازنده تا حد زیادی مشابه و یکسان هستند اما میزان چسبندگی و شکل و همینطور نحوه استفاده این دو چسب با هم فرق می‌کند.

اگر از دسته افرادی هستید که تجربه بالا در چسب کاری ندارید بهترین گزینه برای شما چسب های خمیری مخصوص کاشی کاری است.

چسب‌های خمیری معمولاً مقاومت بالایی در نفوذ آب دارند و همینطور مقاومت خمشی آنها نیز فوق‌العاده است. چسب اپوکسی در لیست چسب‌های خمیری کاشی کاری قرار گرفته است و مواد اولیه در این چسب‌ها از رزین اپوکسی بوده و البته که ماده سخت کننده نیز در آن استفاده شده است. این مدل از چسب‌ها سرعت بالایی در اجرا دارند و نیاز به نیروی کارگر را کاهش می‌دهند. مقاومت چسب‌های خمیری اپوکسی در برابر دما بالا بوده و همینطور مواد شیمیایی نفوذ زیادی در آن ندارد. البته در بین انواع چسب کاشی، نوع اپوکسی قیمت گران‌تری دارد.

 

چسب کاشی پودری بر پایه سیمان تهیه شده است و برای نصب کاشی و سرامیک و همینطور سنگ و آجر گزینه خوبی محسوب می‌شود. این چسب‌ها برای محیط‌های مرطوب و همینطور سطوحی که در تماس با آب هستند بهترین گزینه خواهند بود. در صورتی که محیط پروژه شیمیایی، قلیایی و یا محیطی با انقباض و انبساط شدید باشد این چسب‌ها بهترین گزینه خوبی محسوب می‌شود.

چسب‌های پودری به صورت پودر آماده هستند که با آب ترکیب می‌شوند و حالت خمیری صاف دارند و بسیار همگن هستند.

نوعی چسب پودری صنعتی وجود دارد که مشهور به چسب‌های دو جزئی است. این چسب‌ها سطح انعطاف پذیری بالاتری دارند و برای عملکردهای سریع بهترین گزینه محسوب می‌شود. این چسب‌ها سبب می‌شود که میزان لغزش کمتر شود. این چسب‌های پودری و جزئی برای کاشی کاری مراکز خرید و بیمارستان و دیوار کشی‌های بزرگ استفاده می‌شود.


چسب کاشی

دلایل و مزایای استفاده از چسب پودری کاشی

مزایای چسب کاشی از نظر چسبندگی، مقاومت، مقاومت در برابر آب و ... مشخص شده است.

  • قدرت بالای چسبندگی: ملات‌های مختلفی در کاشی کاری استفاده می‌شود اما قدرت چسبندگی چسب کاشی به نسبت سایر مواد بیشتر است و این موضوع به دلیل فرمولاسیون مواد اولیه این چسب‌ها بوده و سبب افزایش قدرت چسبندگی می‌شود.
  • مقاومت بالا در مقابل آب: ضد آب بودن چسب کاشی از ویژگی‌های مهم آن محسوب می‌شود. این چسب‌ها در برابر آب و رطوبت مقاومت فوق العاده‌ای دارند و اگر از این چسب‌ها به درستی در کاشی‌کاری استفاده شود، به جرات می‌توان گفت که سطح نفوذ آب و رطوبت به سازه به صفر می‌رسد. از این چسب‌ها برای کاشی‌کاری سرویس بهداشتی و مکان‌های مرطوب استفاده می‌شود.
  • مقاومت بی‌نظیر: کاشی‌کاری هرچه مقاوم‌تر صورت بگیرد دوام بیشتری دارد. چسب کاشی پس از خشک شدن بسیار مقاوم است و استحکام و تحمل بالایی در برابر فشار و ضربه دارد و در نهایت به مقاومت بیشتر سازه کمک می‌کند. مقاومت بالای چسب کاشی باعث می‌شود که سازه در برابر بارهای ساختمانی آسیب کمتری را احساس نماید.
  • اجرای آسان و سریع: از دیگر مزایای چسب کاشی می‌توان به اجرای سریع آن اشاره کرد این چسب‌ها اجرای بسیار آسانی دارند و مانند یک چسب ساده عمل می‌کنند و فقط باید روی مصالح ساختمانی مالیده شوند و در محل مورد نظر قرار بگیرند.
  • ارزان و مقرون به صرفه: قدرت چسبندگی چسب‌های کاشی به نسبت سایر ملات‌های کاشی‌کاری بیشتر است و این موضوع سبب می‌شود که نیاز به مقدار کمتری چسب در اجرا است و در نهایت برای مکان‌های وسیع که نیاز به کاشی‌کاری زیاد است، استفاده می‌شود. مثلاً مراکز خرید و یا فروشگاه‌های بزرگ قطعاً نیاز به چسب‌های کاشی برای کاشی‌کاری خواهند داشت.

چسب‌های کاشی در مورد لاتکس و اکریلیک و ماستیک نیز عرضه می‌شود که از نظر قدرت چسبندگی و قیمت با هم فرق دارند.