چسب پودری بتن یا کاشی چیست؟

چسب پودری بتن یا کاشی چیست؟

یکی از مصالح و مواد مورد نیاز برای ساختمان‌ها چسب پودری بتن یا کاشی است. مواد اولیه این چسب پودری سیمانی است که با پلیمر تقویت شده و به دلیل میزان پلیمر بکار رفته در آن قدرت چسبندگی بسیاری دارد.

در واقع نوع پلیمری که در چسب پودری بتن یا کاشی وجود دارد باعث مقاومت بسیار زیاد آن در برابر رطوبت شده است. 


چسب پودری بتن باعث افزایش مقاومت کاشی و سرامیک بر دیواره‌های ساختمان و کف می‌شود و احتمال لق شدن و ریزش آنها را بسیار کاهش می‌دهد. مقاوم سازی و جلوگیری از افتادن کاشی و سنگ در گذشته با استفاده از روش‌هایی مانند پیچ و رولپلاک و اسکوپ انجام میشد. چسب کاشی پودری جایگزین این مصالح است و هزینه بسیار کمتری نسبت به آنها دارد. 


امروزه استفاده از این چسب‌ها از ریزش سنگ نما جلوگیری می‌کند و با وجود ترکیبات آن احتمال نفوذ آب در کاشی‌ها و دیگر مصالح را به حداقل می‌رساند. به همین دلیل در کاشی‌هایی که در معرض رطوبت و آب قرار دارند مانند کاشی‌های کف دستشویی و حمام از این چسب‌های پودری استفاده می‌شود.

این چسب پودری که به رنگ سفید است به راحتی در آب حل می‌شود و با اضافه کردن مقدار مشخصی از آن به ملات مورد استفاده باعث افزایش چسبندگی سیمان می‌شود. 

چسب پودری بتن یا کاشی

موارد کاربرد چسب پودری بتن یا کاشی کدامند؟


•مهمترین و شاید اصلی‌ترین موارد کاربرد این چسب در اتصال کاشی، سرامیک، گرانیت و غیره بر دیواره‌های مختلف است.
•در بسیاری از کارخانه‌ها و نیز در پیاده‌روها و پارک‌ها از بتن استفاده می‌شود. اضافه کردن چسب بتن پودری به مواد مورد نظر باعث افزایش چند برابر چسبندگی بتن به کف می‌شود.
•برای نصب و اضافه کردن پوشش‌های مختلف بر سطوح پوشیده از بتن، کاغذ دیواری، دیوارهای رنگ شده و غیره می‌توان از این چسب پودری استفاده کرد تا پوشش مورد نظر به راحتی روی این مواد قرار گیرد.
•هنگامی که فرد قصد تعویض کاشی‌های قدیمی را داشته باشد می تواند از این چسب در ملات خود استفاده کند و کاشی و سرامیک جدید را بر روی کاشی‌های قدیمی قرار دهد.
•به منظور آب‌بندی سازه‌های بتنی، تانکر ها و غیره می توان از چسب پودری بتن یا کاشی استفاده کرد.
•در بسیاری از موارد ممکن است سازه‌ی بتنی یا کاشی و سرامیک دچار آسیب‌دیدگی‌های سطحی شده باشند. برای از بین بردن این آسیب‌دیدگی‌ها مقرون به صرفه‌ترین و آسان‌ترین راه استفاده از این نوع چسب‌های پودری مقاوم است.
•چسب بتن پودری رقیق شده را می‌توان به عنوان پرایمر و در زیر بسیاری از سازه‌ها استفاده کرد. این چسب همچنین می‌تواند باعث مقاوم‌سازی و استحکام هر چه بیشتر رنگ نماها شود. به طور کلی آب‌بندی هرگونه ملاتی با این چسب امکان پذیر است.


در چه سطوح و تحت چه شرایطی می توان از چسب پودری بتن استفاده کرد؟


هنگامی که فرد قصد استفاده از چسب بتن پودری را داشته باشد ابتدا باید سطح مورد نظر را به خوبی پاک کند. سطوحی که لایه‌ای از مواد چرب مانند روغن و گریس و نیز سطوحی که گرد و غبار بسیاری در آنها قرار گرفته باید به خوبی پاک شوند.

 

کاربرد های چسب بتن پودری

در مناطق آب و هوایی مرطوب که احتمال وجود رطوبت بسیار بر سطوح وجود دارد، باید از چسب کاشی پودری بیشتری استفاده شود. به این صورت که تمام قسمت‌های کاشی را با چسب پودری بپوشانید و با اعمال فشار بر روی کاشی به چسبیدن بهتر آن کمک کنید. 

در سطوحی که با کچ پوشیده شده است نمی‌توان از چسب پودری استفاده کرد. در این مواقع می‌توان از چسب‌های خمیری که نمونه‌ای از چسب‌های کاشی و سرامیک هستند استفاده کرد. سرد و گرم شدن هوا و نیز محیط های بسیار گرم ممکن است باعث عدم استحکام کاشی‌ها و سرامیک شوند. استفاده از چسب بتن پودری در این موارد بسیار رایج است و می تواند به استحکام و مقاومت بیشتر کاشی‌ها کمک کند.


شرایط نگهداری از چسب پودری کاشی یا بتن


این چسب را می‌توان به مدت یکسال و در بسته بندی اولیه خود استفاده کرد. بسته بندی این مواد باید به گونه‌ای باشد که هوا به داخل آن عبور نکند. از طرفی این چسب پودری نباید در معرض نور مستقیم و نیز رطوبت قرار گیرد. چسب پودری بتن در مکان‌های بسیار سرد نیز نباید نگهداری شود.


از آنجا که این چسب کاربردهای بسیاری دارد برای هر مکان و برای نصب هر مصالحی باید از مقدار مناسب آن استفاده کرد. در صورت استفاده بیش از اندازه یا کم این محصول، چسب پودری کارایی لازم را نخواهد داشت و ممکن است باعث افتادن و لق شدن کاشی و سرامیک شود.