نحوه و انجام سوراخکاری در بتن

نحوه و انجام سوراخکاری در بتن

Drilling یا سوراخکاری بتن یک عملیات پرکاربرد در پروژه‌های عمرانی است که بنا به دلایل مختلف از جمله کاشت میلگرد انجام می‌شود. این کار یک کار بسیار تکنیکی و مهم است که روش‌های زیادی برای انجام آن وجود دارد اما بهترین و آسانترین روش آن استفاده از دریل بتن کن یا دستگاه گردبر است.


سوراخکاری بتن چه کاربردهایی دارد؟


زمانی که گفته می‌شود سوراخکاری بتن یک عملیات پرکاربرد است مسلما این سوال در پی آن مطرح می‌شود که سوراخ کردن بتن چه کاربردهایی دارد؟


از کاربردهای مهم سوراخ کردن بتن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاشت میلگرد و بولت 
 • ایجاد محلی برای قرار دادن انکر بولت
 • ایجاد محل عبور کابل های برق، لوله های آب و فاضلاب و گاز و ...
 • نصب درب و پنجره ها و سایر ابزارهای ساختمان

 


سوراخ کردن بتن

برای سوراخکاری بتن چند روش وجود دارد؟


امروزه تمام عملیات‌های ساختمانی توسط دستگاه های پیشرفته انجام می‌شوند، این دستگاه‌ها نه تنها کار آدمی را آسان‌تر کرده اند بلکه تمام عملیات ها را به صورت دقیق انجام می‌دهند.

برای مثال همین عملیات سوراخکاری بتن را در نظر بگیرید که در صورت نبود ابزارهای پیشرفته چقدر دشوار می‌شد!


بر این اساس انجام سوراخکاری بتن توسط ابزارهای برقی و شارژی به دو روش انجام می‌شود:

 •  با استفاده از دریل بتن کن

این نوع دریل‌ها نوعی دریل چکشی هستند که با اتصال مته‌های مقاوم بر روی آنها و با ضرباتی که از داخل دریل به مته وارد می‌شود به راحتی و بدون صرف انرژی زیاد، باعث ایجاد سوراخ با عمق دلخواه بر روی بتن می‌شوند. نکته‌ای که وجود دارد این دریل ها فقط برای سوراخکاری در بتن‌های معمولی (غیر مسلح) کاربرد دارند زیرا مته آنها قابلیت سوراخ کردن یا بریدن شبکه‌های فلزی داخل بتن را ندارند.

 • به روش کرگیری و با استفاده از گردبر

گردبرها نیز یک ابزار برقی یا شارژی مشابه دریل هستند اما در قسمت خارجی آنها تعدادی کریستال الماسی ریز تعبیه شده است که باعث ایجاد سوراخ از طریق برش بتن می‌شوند، این نوع دستگاه‌ها برای ایجاد سوراخ در بتن‌های مسلح نیز مناسب هستند زیرا کریستال‌های الماسی تعبیه شده در قسمت خارجی آنها قابلیت برش انواع میلگردها و شبکه‌های فلزی را دارند.

 • آشنایی با دستگاه گردبر 

همانطور که گفته شد دستگا گردبر نوعی دستگاه و وسیله شبیه به دریل است، این دستگاه از سه قسمت اصلی تشکیل شده است که این سه قسمت عبارتند از؛ پایه، سر مته و الکتروموتور.
سر مته دستگاه گردبر از جنس الماس است و این اصلی‌ترین تفاوت میان گردبر و دریل است، این الماس‌ها در نتیجه انرژی که از موتور دستگاه بدست می‌آوردند با سرعت بالا می‌چرخند و به این ترتیب در بتن برش ایجاد می‌کنند. 


یکی از مزایای این دستگاه نسبت به دریل این است که دستگاه‌های گردبر به هنگام سوراخکاری بتن عملا هیچ گرد و خاکی ایجاد نمی‌کنند، زیرا الماس‌های تعبیه در قسمت خارجی این دستگاه زمانی که با سرعت بالا می‌چرخند تولید حرارت می‌کنند که برای جلوگیری از بروز مشکل و کاهش حرارت الماس‌ها از آب استفاده می‌شود، همین آب باعث مرطوب شدن بتن و در نتیجه کاهش گرد و غبار ناشی از سوراخکاری می‌شود.
 

سوراخ کردن بتن با استفاده از گردبر

مزیت‌های استفاده از دستگاه گردبر به هنگام سوراخکاری بتن


از مزایای این دستگاه برای ایجاد سوراخ در بتن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سرعت بالا
 2. برش تمام آرماتورها، میلگردها، شبکه های فلزی موجود در بتن
 3. سوراخ کردن بتن با دقت بسیار بالا و عمق های زیاد 
 4. عدم ایجاد ترک در سطح بتن به دلیل عدم ورود ضربه به بتن
 5.  قابلیت ایجاد سوراخ در سطوح عمودی و افقی بتن

 

نکات مهمی که به هنگام سوراخکاری بتن باید به آنها توجه شود


تفاوتی ندارد شما قصد داشته باشید با استفاده از گردبر در بتن سوراخ ایجاد کنید یا با استفاده از دریل بتن کن، در هر دو صورت برای افزایش ایمنی و سرعت کار خود باید به نکاتی توجه کنید.

 

 • انتخاب مته مناسب برای دریل بتن کن، و انتخاب الماس های مرغوب و باکیفیت برای دستگاه گردبر
 •  تعیین عمق سوراخ پیش از شروع عملیات سوراخکاری
 • استفاده از پایه های لرزه گیر و نگهدارنده برای دستگاه های گردبر و دریل
 • پس از ایجاد سوراخ بر روی بتن به عمق دلخواه، مته را بیرون بکشید و سپس دستگاه را خاموش کنید
 • می‌توانید برای کاهش گرد و غبار ناشی از سوراخکاری بتن سطح بتن را با مقدار کمی آب خیس کنید
 • به هنگام استفاده از دستگاه و سوراخ کردن بتن حتما از ماسک، کلاه، دستکش و عینک استفاده کنید
 • به هنگام استفاده از این دستگاه‌ها نیاز به وارد کردن فشار زیاد از جانب شما نیست زیرا فشار مورد نیاز برای ایجاد سوراخ از داخل دستگاه به مته وارد می‌شود، وارد کردن فشار کم و یکنواخت تا انتهای کار کفایت می‌کند

و اما در نهایت باید گفت استفاده از دستگاه‌های باکیفیت و تولید شده توسط کمپانی های معتبر مانند کمپانی هیلتی و همچنین مشورت گرفتن از افراد متخصص پیش از شروع کار می‌تواند به نفع شما باشد.
 

نحوه و انجام سوراخکاری در بتن