ضد یخ بتن | نحوه استفاده از ضد یخ بتن

ضد یخ بتن | نحوه استفاده از ضد یخ بتن

بتن ریزی در هوای سرد، معایب خاص خودش را دارد. وقتی هوا سرد می شود، آب داخل بتن یخ می زند و همین موضوع باعث می شود که عملیات بتن ریزی با اختلال و سختی مواجه شود. وقتی هوا سرد می شود، بتن دیرتر مقاوم می شود و استحکام آن کمتر خواهد شد. در نتیجه هیدراسیون بتن با سرعت کمتری انجام می شود. با کاهش دوام و استحکام بتن در هوای سرد، عملیات بتن ریزی به سختی انجام می شود. حتی ممکن است یخ زدگی بتن، باعث ترک خوردن یا ورقه ورقه شدن بتن شود. بهترین راه برای جلوگیری از یخ زدن بتن در طی عملیات بتن ریزی این است که از ضدیخ بتن استفاده کنیم. امروزه انواع ضد یخ به شکلهای مختلفی در بازار موجود هستند. مهمترین نقش ضد یخ این است که نقطه انجماد آبی که داخل بتن است را کاهش می دهد و همزمان دمای داخل بتن را بیشتر می کند. با گرم شدن بتن و پایین آمدن نقطه انجماد آب داخل بتن، سریعا شاهد یخ زدن بتن نخواهید بود و می توانید کار خود را در هنگام ساختمان سازی با سرعت بیشتر انجام دهيد. استفاده از ضد یخ باعث صرفه‌جویی در زمان و انرژی شما می شود تا دیگر بدون نیاز به گرم کردن بتن و عمل آوری بتن، بتوانید کار خود را انجام دهید. ضد یخ ها برای انواع بتن مسلح، بتن درجا، سازه های پیش ساخته و... قابل استفاده هستند. ضد یخ بتن به تندگیر کننده هم معروف است؛ پس هر جا نام تندگیر کننده را شنیدید، بدانید که منظور همان ضد یخ بتن است.

 

تاثیر ضد یخ در جلوگیری از یخ زدگی بتن

ضد یخ به فرآیند هیدراسیون بتن واکنش می دهد. واکنش هیدراسیون بتن، واکنشی گرماده است و سرعت تولید گرما در بتن را بیشتر می کند‌. با آزاد شدن گرما در این واکنش، دمای بتن هم بالا می رود و آب داخل بتن یخ نمی زند. اضافه کردن ضدیخ بتن باعث شود که بتن خیلی سریعتر سفت و سخت شود.

 

ضد یخ بتن

 

بهترین زمان اضافه کردن ضد یخ به بتن

معمولا بهترین زمان اضافه کردن ضد یخ بتن روی بسته بندی محصول نوشته شده است؛ اما معمولا در هوای سرد بهتر است ضد یخ را در ۲۴ ساعت اول به مخلوط بتن اضافه کنید تا یکپارچگی بتن و استحکام آن حفظ شود.

 

انواع ضد یخ بتن

انواع مختلفی از ضد یخ بتن در بازار موجود است و شما می توانید با توجه به نوع نیاز خود، ضد یخ مناسب را خریداری کنید.

  • ضد یخ پودری
  • ضد یخ مایع
  • ضد یخ بدون کلراید
  • ضد یخ با کلراید

 

مزایای ضد یخ بتن

از جمله مزایای ضد یخ باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش مقاومت بتن در برابر یخ زدگی
  • افزایش مقاومت نهایی بتن
  • کاهش میزان گرد و غبار بتن خشک در زمان پاشش بتن
  • افزایش سرعت انجام کار و صرفه جویی در زمان و انرژی

 

معایب ضد یخ بتن

بهتر است بدانید که استفاده از ضد یخ بتن معایبی هم دارد‌. از جمله معایب ضد یخ این است که اگر ضد یخ را در زمان نادرست به بتن اضافه کنید، کارایی بتن کمتر می شود.

 

مقایسه ضد یخ پودری و ضد یخ مایع

ضد یخ پودری از نمک های معدنی و کلسیم کلراید تشکیل شده است. نمک های معدنی، نقطه انجماد آب داخل بتن را کاهش می دهد و در نتیجه حتی در زمان سرد شدن هوا نیز شاهد یخ زدن بتن نخواهید بود. در ضد یخ پودری، یون کلراید وجود دارد و به همین دلیل است که از ضد یخ پودری در بتن مسلح استفاده نمی شود؛ زیرا یون کلراید موجود در ضد یخ پودری، باعث خوردگی فولاد می شود و آسیب شدیدی به بتن وارد می کند.

 

ضد یخ بتن مایع

ضد یخ مایع از ترکیبات بر پایه نیتریت مانند کلسیم و سدیم تشکیل شده است. استفاده از ضد یخ مایع از یخ زدن بتن جلوگیری می کند و میزان گرمای داخل بتن را افزایش می دهد. اگر می خواهید به فرایند بتن ریزی سرعت ببخشید، از ضد یخ مایع استفاده کنید؛ زیرا سرعت انجام کار بتن ریزی را دو برابر می کند. مثلا اگر در حالت معمولی برای گیرش بتن به ۲۴ ساعت زمان نیاز باشد، با اضافه کردن ضد یخ این زمان به ۱۲ تا ۱۴ ساعت می رسد. مزیت ضد یخ مایع این است که در انواع بتن ها از جمله بتن مسلح نیز قابل استفاده است. در ضد یخ مایع هیچ گونه یون کلرایدی وجود ندارد و به همین دلیل است که به فولاد تقویت شده داخل بتن هیچ آسیبی نمی رساند.

 

 

 

برای خرید ضد یخ بتن روی دکمه زیر کلیک کنید.

اجاره هیلتی در تهران

 

خرید ضد یخ بتن

این روزها دیگر نیازی نیست که برای خرید ضد یخ زمان زیادی بگذارید و این محصول را خریداری کنید. با خرید اینترنتی ضد یخ بتن، شما می توانید این محصول را سفارش دهید و خیلی سریع آن را تحویل بگیرید. نکته مهم این است که ضد یخ بتن را از مرکزی معتبر خریداری کنید.

 

میزان مصرف ضد یخ بتن

نکته مهمی که باید بدانید این است که میزان مصرف ضد یخ بتن به دمای هوا در زمان بتن ریزی، حجم بتن، ضخامت بتن و طرح اختلاط بتن بستگی دارد. در ساختمان سازی، بهتر است ضد یخ را به مقدار ۱ تا ۵ درصد وزن سیمان مصرفی اضافه کنید. قبل از اینکه بتن را مصرف کنید، بهتر است ضد یخ را به تراک میکسر اضافه کرده و سپس بتن را برای ساختمان سازی آماده کنید.

ضد یخ را می توانید برای بتن تازه و بتن سفت شده استفاده کنید و این موضوع یکی از مزیتهای این محصول است. اگر بتن سخت شده باشد، باید نسبت آب و سیمان برابر باشد تا مقاومت اولیه بتن بیشتر شود. اگر بتن شما تازه باشد، با اضافه کردن ضد یخ، زمان گیرش اولیه و ثانویه ملات استاندارد کمتر می شود.

در این نوشته با ضد یخ بتن و عملکرد آن آشنا شدید و دانستید که این محصول چگونه از یخ زدگی بتن جلوگیری می کند. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم و امیدواریم مطالب این نوشته برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.