تماس بگیرید

کرگیری سقف بتنی

عملیات کرگیری جهت عبور داکت تاسیسات

کرگیری بتن (core drilling concrete) چیست؟
کرگیری (مغزه گیری) از بتن به ویژه بتن مسلح بنا به دلایل مختلف در پروژه های عمرانی صورت می گیرد. از کرگیری به منظور انجام آزمایش مغزه گیری با هدف تعیین مقاومت فشاری، مقاومت خمشی، مقاومت کششی، تعیین عمق کربناتاسیون و … استفاده می شود. به زبان ساده کرگیری یعنی سوراخ کاری و نمونه برداری با استفاده از دستگاه دریل مغزه گیر (Core Drilling Machines).

موارد کاربرد و مزایای کرگیری بتن:

  • ایجاد سوراخ در بتن در قطر و ضخامت های دلخواه
  • کرگیری سقف بتنی به منظور عبور کابل های برق، تأسیسات ساختمانی و…
  • قابل استفاده در جاهایی که امکان استفاده از تجهیزات دیگر برش بتن وجود ندارد.
  • قابل استفاده در کف خیابان، پیاده رو، دیوار، کرگیری سقف، کف ساختمان ها و …
  • انجام عملیات سوراخ کاری بر روی سطوح لغزنده
  • ایجاد سوراخ های دایره ای در بتن مسلح، پیش ساخته، آسفالت، آجر، بلوک سیمانی و …
  • عمده کاربرد کرگیری در بتن به منظور تعیین دقیق مقاومت (فشاری، خمشی و …) می باشد. اگر مقاومت نمونه های آزمایش فشاری کمتر از مقدار مجاز مشخص شده در آیین نامه های معتبر باشد، سازه ضعیف بوده و قابلیت بهره برداری خود را تا حدودی از دست می دهد. برای بررسی دقیق تر قسمت های ضعیف و پی بردن به ماهیت سازه از آزمایش مغزه گیری (کرگیری) استفاده می شود.

نحوه ی انجام کرگیری:

انجام کرگیری نیاز به تجهیزات خاص با قابلیت های مطلوب دارد. دستگاه های کرگیر اندازه های مختلفی داشته و برخی از آن ها قابلیت حمل با ماشین آلات مخصوص راهسازی را نیز دارند. موتور این دستگاه ها عمدتا الکتریکی، بنزینی و در بعضی موارد هیدرولیکی می باشند. اغلب دستگاه های کرگیری از سه قسمت اصلی پایه، سر‌مته و الکتروموتور تشکیل شده است. بعلت الماسه بودن سر مته، مغزه‌گیری از بتن های مسلح (فولاد دار) امکان‌پذیر می‌باشد. با توجه به اینکه مته با سرعت زیاد می چرخد لذا برای خنک کردن آن از آب استفاده می شود. البته استفاده از آب از تولید گرد و خاک در حین کار نیز جلوگیری می کند. بدیهی است اگر بتن سخت شده دارای خلل و فرج باشد، عمل حفاری به خوبی انجام نشده و نمونه کامل بدست نمی آید.

کنترل گرد و غبار با کرگیری سقف بتنی:

هنگام سوراخکاری بتن، سنگ، آجر و … گرد و غبار زیادی تولید می گردد. این ذرات بسیار کوچک حاوی مقادیر زیادی کریستال سیلیسی بوده که برای سلامتی انسان مضر هستند. برای کاهش و کنترل این گرد و غبار می توان از دستگاه کرگیر جهت سوراخکاری بتن استفاده نمود زیرا  آب باعث کاهش تولید گرد و خاک میگردد. البته استفاده از تهویه مناسب و ماسک نیز در کاهش اثرات زیانبار گرد و غبار موثر خواهد بود.

گروه پیمانکاری ابزارکده با داشتن ابزار و تجهیزات پیشرفته و همچنین بابکار گیری نیروهای فنی و متخصص در زمینه برش بتن به وسیله دستگهاهای کُرگیری و کاتر، آمادگی برش بتن و کرگیری سقف بتنی درعمق و ضخامتهای بالا را دارد.

برترین مزیت کرگیری سقف بتنی جهت سوراخکاری برای عبور تاسیسات:

امروزه دیگر برای عبور تاسیسات از سقف از روش تخریب مقطعی استفاده نمیکنند. در تخریبهای مقطعی از چکش برقی با کمپرسورها بادی استفاده میکنند که مکانیسم عملکرد آنها براساس ضربه های وارده به بتن است که این عمل غیر از تخریب همان مقطع در مساحت وسیعتری باعث تنش در سقف میشوند که مقاومت سقف را کاهش میدهد.

بنابراین مناسبترین روش برش بتن به دلیل امکان برش در سایز های کوچک و متنوع روش کرگیری میباشد که برش های استوانه ای در سایز های ۲/۵ سانت (یک اینچ ) تا ۲۵ سانتیمتر (۱۰ اینچ ) قابل اجرا هستند برای برش های طولی جهت داکت تاسیسات با همین دستگاه کُرگیر با ایجاد سوراخهای ۴ اینچ پیوسته و در کنار هم برش انجام میپذیرد.
از مزیتهای استفاده از دستگاه کرگیر برای سوراخهای تاسیساتی استفاده همزمان چند دستگاه در کنار هم است که باعث سرعت در پیشرفت پروژه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید