تماس بگیرید - 09126080038

آشنایی با تخریب کننده بتن یا همان کتراک

آشنایی با تخریب کننده بتن در ابزارکده

کتراک یک ماده تخریبی بدون صدا و بی‌خطر است و یک تخریب کننده بتن است که در زمان تخریب صدا، موج انفجار، زمین لرزه، دود و گرد و غباری ندارد و با ترک خوردن باعث جدا شدن سنگ و بتن می‌شود.

 برای نگهداری این ماده نیازی به شرایط خاص نیست و در هر مکانی بدون در اختیار گرفتن افراد با تجربه می‌توان آن را نگه داشت. کتراک یک راهکار در زمینه ساخت و ساز است که برای بهینه سازی طرح ها و سازه ها به عنوان تخریب کننده بتن به کار می‌رود.

 اساس این فرآورده بر پایه آهک می‌باشد. تغییراتی که با کتراک به وجود می‌آید کاملا شبیه تغییراتی است که با مواد منفجره به دست می‌آید و تنها فرق آنها در صدا و گرد و خاک و موج انفجار می‌باشد.

 هنگامی که کتراک به عنوان تخریب کننده بتن به کار می‌رود، ظرفیت بتن به شکل قابل ملاحضه‌ای زیاد می‌شود که به واسطه این افزایش بتن خرد شده و دچار شکاف می‌شود.

 کتراک یا تخریب کننده بتن چیست ؟

کتراک یا تخریب کننده بتن در ابزارکده

قبل از انجام هر کاری باید نسبتها با توجه به استانداردها و اصول به کارگیری این ماده مشخص شود. همچنین موقعیت و شرایط قرار گرفتن بتن یا سنگ باید بررسی شود چون با پیدا شدن شرایط آن و اینکه سطح آن آزاد است یا احاطه شده است و همچنین مسلح و غیر مسلح بودن بتن، بسیار مهم است.

برای ترکیب و مخلوط کردن باید از سطل یا محفظه پلاستیکی استفاده شود و آب مورد نیاز باید کاملا تمیز و از هر نوع آلودگی و چربی به دور باشد و املاحی مثل کلسیم و منیزیم هم نداشته باشد.

میزان استفاده آب، در نتیجه کار بسیار مهم است اگر آب کمتر از حد مقدار اصلی خودش باشد قدرت تخریب بتن افزایش پیدا می‌کند و اگر از حد استاندارد بیشتر باشد  افزایش حجم کتراک خیلی کم می‌شود. اگر پودر تخریب با هوای آزاد در ارتباط باشد توان شیمیایی آن کم می‌شود.

مزیت کتراک :

برای تخریب کردن بتن و انواع سنگ‌ها و ساروج از این ماده استفاده می‌شود که دارای مزیت‌هایی هستند از جمله :

 • در هنگام تخریب سر و صدایی ایجاد نمی‌شود.
 • بدون آنکه عملیات انفجاری صورت بگیرد تخریب بتن و سنگ ها انجام می‌شود.
 • در پی انفجار، آلودگی، دود، گرد و خاک یا پرت شدن تکه های سنگ به اطراف وجود دارد که در کتراک این موارد دیده نمی‌شود.
 • عملیات اجرایی کتراک آسان و راحت است.
 • در هر فصلی از سال می‌توان این روش را به کار برد.
 • حتی در مکان های مسکونی از کتراک می‌توان استفاده کرد.
 • به کارگیری کتراک برای محیط زیست هیچ گونه ضرر و زیانی ندارد.

مزیت کتراک در ابزارکده

در هنگام استفاده از کتراک یا تخریب کننده بتن به چه نکاتی باید دقت شود ؟

این فرآورده چون شیمیایی است وقتی با آب مخلوط می‌شود تولید گاز سمی می‌کند که برای چشم فوق العاده خطرناک است و لازم است که چشم با عینک های شیشه‌ای که به صورت کامل چشم را می‌پوشاند استفاده کرد.

هنگام مخلوط شدن با آب حباب‌هایی در آن به وجود می‌آید که در صورت ترکیدن امکان پاشیدن آن به صورت و چشم ها وجود دارد. اگر در هنگام کار از پودر یا ملات به چشم یا صورت پاشیده شد، خیلی سریع و با آب فراوان باید محل را شست و برای اطمینان بهتر است توسط پزشک هم معاینه شود.

البته باید هیچ اثری از آن روی صورت نباشد و کاملا شسته و تمیز شود. به همین خاطر هنگام کار با آن باید از عینک،دستکش و ماسک استفاده شود. بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی گازی از آن بیرون می‌آید که باعث تنگی نفس می‌شود.

انواع روش‌های تخریب بتن :

 1.  تخریب با روش مکانیکی : این تخریب با وسایل مکانیکی مانند کمپرسور، چکش برقی و پیکور انجام می‌شود که با کمک این وسایل به سازه بتنی نیروی مکانیکی وارد می‌شود و با ضربه تخریب صورت می‌گیرد. این روش هزینه پایین و سرعت بالایی دارد.
 2. تخریب با مواد شیمیایی اسیدی : از اسید برای حل شدن سیمانی که در بتن به کار رفته استفاده می‌شود. در جاهایی که حجم بتن کم است از این مواد استفاده می‌شود. سرعت این روش پایین است.
 3. تخریب با مواد منفجره : اگر بخواهند که حجم زیادی از بتن را تخریب کنند از مواد منفجره استفاده می‌کنند که در این روش مواد را در سوراخ های بتن می‌ریزند و با انفجار سازه بتنی به قطعات کوچکی تبدیل می‌شود.
 4. تخریب با مواد شیمیایی منبسط شونده : استفاده از فشار فیزیکی یکی از روش‌های تخریب است در هنگام استفاده از این مواد حجم مواد زیاد می‌شود و به بتن فشار وارد شده و بعد آن را تخریب می‎‌کند که این مواد شیمیایی تحت عنوان کتراک شناخته می‌شوند. انواع بتن ها را می‌توان با این روش تخریب کرد.

سخن پایانی

ابزارکده مفتخر است که برای آسایش و راحتی مهندسان و سازندگان و مشتریان این مجموعه شرایطی را فراهم کرده است که در صورت اجاره هیلتی و اجاره انواع تجهیزات تخریب، خرابی و حتی سوختن دستگاه هیلتی به هیچ عنوان به عهده مشتری نباشد و در صورت خرابی یا سوختن بدون هیچگونه سوال و جوابی در عرض کمتر از یک ساعت دستگاه سالم به صورت رایگان جایگزین میشود تا عملیات تخریب پروژه متوقف نشود.


ما در ابزار کده خوشحالیم از اینکه توانسته از سال ۱۳۹۰ تا کنون همواره بهترین خدمات اجاره تجهیزات و ابزار تخریب و برش بتن و سوراخکاری در تهران و حومه با سریعترین سرویس دهی  را در اختیار شما مشتریان گرامی بگذاریم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

پیمایش به بالا