تماس بگیرید - 09126080038

کتراک چیست؟

کتراک در ابزارکده

روش تخریب با کتراک

کتراک بر اساس ترکیبات آهکی تولید می گردد، این محصول با تغییراتی که در حجم آن صورت می گیرد سبب تخریب و متلاشی شدن بتن می شود. 

اما کتراک در زمان انجام واکنش های مربوط به تخریب، هیچ نوع صدا، دود،  گرد و غبار و موج انفجاری تولید نمی کند.

 زمانیکه تخریب کننده به کار گرفته می شود در اثر افزایش حجم ناگهانی کتراک، بتن خرد می شود و سطح آن شکاف بر می دارد.

ویژگی ها و مزایای کتراک:

روش تخریب با کتراک در ابزارکده

همانگونه که بیان شد کتراک یک تخریب کننده بتن بدون صدا و بدون انفجار است که علاوه بر بدون صدا بودن این پروسه، هیچ گونه دگرگونی دمایی در سطوح سنگی یا بتنی مورد نظر نیز دیده نخواهد شد. این خاصیت را می توان یکی از برترین توانایی ها و مزیت های تخریب کننده بتن دانست.

همچنین انجام پروسه تخریب بدون ایجاد عوامل درد سر ساز از قبیل آلودگی و دود، گرد و خاک یا پرش تکه های سنگ به اطراف می باشد.

از دیگر ویژگی های استفاده از روش کتراک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • عملیات اجرایی آسان و کاربرد راحت
  •  امکان استفاده و به کار گیری این فراورده در تمامی فصول سال
  •  امکان استفاده در مکان های مسکونی
  •  استفاده از این فراورده هیچ گونه زیان و عارضه ای برای محیط زیست ندارد.

برای دریافت خدمات برش بتن، برش بتن با سیم الماسه، برش بتن با دستگاه کاتر، با ما تماس بگیرید.

کاربردهای استفاده از روش کتراک:

  • استفاده از کتراک برای حفاری و کندن چاه و کانال ها در نقاطی که با سنگ برخورد می کنند.
  • برای خرد کردن و انهدام انواع متفاوت سازه ها و قطعات بتنی، انواع سنگ ها و صخره ها و همچنین ساروج
  • استفاده در حفاری ها و گود برداری هایی که به منظور بهره برداری از سنگ های قیمیتی و تزئینی انجام می شود
  • برای احداث و ساخت تونل ها و معادن از این فرآورده در راستای تخریب و انهدام سنگ ها استفاده می شود.

استفاده از کتراک در محیط های بسته:

در بعضی شرایط با سنگ ها و بتن ها و همچنین ساروج هایی روبه رو می شویم که از حوالی و پیرامون فشار زیادی را تحمل می کنند و یا اینکه در فضاهای بسته و در چاه قرار دارند.

در این شرایط بهره گیری از تخریب کننده بتن کمی متفاوت تر از روش معمول می باشد. برای حصول نتیجه بهتر با بیشترین درصد تخریب و انهدام  از سوراخ زنی کله قندی بهره گرفته می شود.

 در این روش دایره ای با شعاع کمتر از نیم متر در نظر گرفته می شود. دور تا دور این دایره یا به عیارتی محیط آن را به روش کله قندی همگرا ( کله قند بر عکس) در فاصله های ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری با مته های ۳۲ تا ۴۰  سوراخ هایی را ایجاد می کنیم.  

این روزنه های ایجاد شده که بر روی یک مدار مورب می باشند نباید در نقطه های پایانی به هم برسند. عمق این شکاف های ایجاد شده باید ۸۰ در صد از عمق سنگ باشد یا به عبارتی تمام طول مته برای عمق شکاف در نظر گرفته می شود.

اگر قطعه سنگ یا بتن یا ساروج که قصد انهدام آن رادارید فضای اطراف آن خالی و آزاد باشد باید در قبال هر یک متر مکعب از سطح مورد نظر حدود ۶ تا ۱۴ کیلوگرم از پودر تخریب کننده بتن استفاده نماییم. 

اما در صورتی که سطح مورد نظر مدفون باشد یا اینکه فضای خالی کناری نداشته باشد ارقام متفاوت است یعنی در حدود ۱۵ تا ۴۵ کیلوگرم ازاین فراورده نیاز است.

در صورتی که بتن مسلح باشد و قصد تخریب آن را داشته باشید برای هر یک متر مکعب از سطح مورد نظر البته با در نظر گرفتن آرماتورها و فضای اطراف سطح حدود ۲۰ تا ۴۸ کیلوگرم از پودر تخریب کننده بتن نیاز داریم.

نحوه ی استفاده از روش کتراک جهت تخریب بتن و سنگ:

قبل از هر کاری نسبت ها را براساس استانداردها و اصول استفاده از این فراورده مشخص نمائید. برای اختلاط و ترکیب بهینه می توان از میکسر یا مخلوط کن های دستی استفاده نمود همچنین ترکیب کردن با دست نیز راه حل خوبی است.  

نکته قابل توجه اینکه باید قبل از شروع به کار موقعیت و شرایط قرار گیری سطح بتنی یا سنگ های مورد نظر شناسایی گردد. 

چون مشخص شدن شرایط سنگ یا بتن و اینکه این سطوح آزاد هستند یا مدفون و همچنین مشخص نمودن بتن مورد نظر از لحاظ مسلح یا غیر مسلح بودن بسیار مهم است.

محفظه یا سطلی که برای انجام ترکیب و اختلاط  استفاده می شود باید پلاستیکی باشد. همچنین آب مورد استفاده برای اختلاط باید کاملا تمیز، عاری از هرگونه چربی و آلودگی یا فاقد هر گونه املاحی مانند منیزیم یا کلسیم باشد.
میزان آب مورد استفاده در نتیجه نهایی و میزان انبساط کتراک تاثیر چشم گیری دارد. 

اگر سعی شود مقدار آب اختلاط به کمترین اندازه برسد قدرت انبساط و افزایش حجم تخریب کننده بتن افزایش می یابد و اگر مقدار آب مصرفی از اندازه استاندارد بیشتر شود کتراک افزایش حجم کمی خواهد داشت.

پودر تخریب کننده اگر در تماس مستقیم با هوای آزاد باشد احتمال اینکه توان شیمیایی آن کاهش یابد بالا می رود بنابراین بهترین راه حل این است که در روز استفاده این ملات را تهیه نمود و با ترکیب بهینه و درست، مخلوطی یک دست و یک نواخت ساخت.

 در صورتی که دمای هوا بین صفر تا ۱۸ درجه سانتیگراد باشد باید دمای آب مورد نیاز برای اختلاط حدود ۲۵ تا ۳۰ درجه باشد. برای دمای هوایی بالاتر از ۱۸ درجه سانتیگراد باید دمای آب اختلاط معمولی و سرد باشد.

اجاره هیلتی در مناطق مختلف تهران مثل مناطق شرق، شمال تهران، جنوب تهران و به ویژه اجاره هیلتی غرب تهران در ابزارکده مرجع کرایه انواع هیلتی در تهران

بعد از اینکه خمیر های ملات آماده شد باید در کمتر از چند دقیقه گودال های حفر شده را از این ترکیب پر نمود. گودال ها باید تمیز و عاری از هر گونه ماده و آلودگی باشند. 

و از رطوبت درون گودال ها نیز باید دوری کرد، در صورتی که داخل چاله ها آب وجود داشت باید از نایلون یا لوله های پلی اتیلن جهت واریز خمیر آماده شده در داخل آنها جهت قراردهی داخل گودال ها استفاده نمود.
برای حصول بهترین نتیجه گودال ها را از ملات تهیه شده کاملا پر نمائید تا قدرت تخریب بالا رود. بهتر است گودال های پر شده با گوه هایی از جنس چوب بسته شود.

دلیل استفاده ازاین گوه ها برای ممانعت از خروج و پاشش کتراک به خارج از گودال ها می باشد و هیچ گونه تاثیر مثبتی در قدرت و اثرگذاری کتراک ندارد. 

معمولا تخریب کننده بتن  در ساعت های ابتدایی ترکیب شروع به واکنش های شیمیایی می کند، در نتیجه همین واکنش ها ممکن است گوه های چوبی را به بیرون فشار دهد در صورتی چنین اتفاقی نیازی به دوباره کوبی گوه ها بر روی گودال ها نیست. اگر تمام موارد گفته شده رعایت شود به زمانی حدود ۲ تا ۶ ساعت احتیاج دارید تا شرایط برای تخریب ایمن و صد درصد آماده شود. 

این زمان به درجه سختی و مقاومت بتن نیز بستگی دارد.

نکات ایمنی در استفاده از کتراک:

روش کتراک جهت تخریب بتن و سنگ در ابزارکده

کتراک یک محصول شیمیایی است و زمانیکه با آب اختلاط پیدا می کند گازی سمی متصاعد می کند که برای چشم بسیار خطرناک و مضر است. بهتر است برای پوشش چشم از عینک های صفحه روشن شیشه ای که چشم را به صورت کامل می پوشاند استفاده کنید چون در زمان واکنش با آب احتمال تشکیل حباب هایی وجود دارد و همچنین احتمال پاشش مواد به صورت و چشم ها است.

اگر در جریان انجام عملیات پودر یا ملات کتراک به چشم یا صورت شما پاشیده شد فورا با استفاده از آب زیاد محل مورد نظر را تمیز بشوئید و برای اطمینان کامل به پزشک مراجعه کنید. توجه نمائید که هیچ گونه اثری از آن در موضع باقی نماند.

بنابراین در زمان استفاده از این فراورده چه به صورت پودر و یا به صورت ملات حتما به رعایت نکات ایمنی از قبیل استفاده از عینک و دستکش و ماسک توجه شود.

شرایط انبار داری تخریب کننده بتن:

بهتر است کتراک را در بسته بندی اولیه خود و در مکانی خشک و دور از رطوبت و سرما نگهداری نمائید.

مواد تشکیل دهنده کتراک چیست؟

کتراک یک ماده است که از ترکیب آهک سوخته با مقدار کمی سیمان پرتلند ساخته می‌شود. آهک سوخته، یا اکسید کلسیم، یک ماده سفیدرنگ و قلیایی است. این ماده از هیدروکسیدهای کلسیم، سیلیکون، منیزیم، آلومینیوم و آهن تشکیل شده است.

سخن پایانی

ابزارکده مفتخر است که برای آسایش و راحتی مهندسان و سازندگان و مشتریان این مجموعه شرایطی را فراهم کرده است که در صورت اجاره هیلتی و اجاره انواع تجهیزات تخریب، خرابی و حتی سوختن دستگاه هیلتی به هیچ عنوان به عهده مشتری نباشد و در صورت خرابی یا سوختن بدون هیچگونه سوال و جوابی در عرض کمتر از یک ساعت دستگاه سالم به صورت رایگان جایگزین میشود تا عملیات تخریب پروژه متوقف نشود.

 

ما در ابزار کده خوشحالیم از اینکه توانسته از سال ۱۳۹۰ تا کنون همواره بهترین خدمات اجاره تجهیزات و ابزار تخریب و برش بتن و سوراخکاری در تهران و حومه با سریعترین سرویس دهی  را در اختیار شما مشتریان گرامی بگذاریم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

پیمایش به بالا